Tak choć już wiele lat minęło od mojej podróży do Czorsztyna w długi weekend, to dzisiaj, gdy przygotowywałem zdjęcia, by zamieścić je tutaj. Wróciły miłe wspomnienia jak było fajnie kilka nawet i kilkanaście lat temu, gdzie wszyscy się spotykali, nie było takiego parcia i szybkiego trybu życia jak aktualnie.
Historia
Wieś Czorsztyn (dawny niem. Zornsteyn (1395), Schorstein (1777) kamień gniewu), lokowana była na początku XIII wieku podobnie jak pobliski Grywałd, Dursztyn, Frydman, Falsztyn, Rychwałd i inne przez osadników niemieckich sprowadzanych przez króla węgierskiego Andrzeja II.
W roku 1246 właścicielem zamku w Czorsztynie był Piotr Wydżga, szlachcic ziemi krakowskiej herbu Janina, następnie krzyżowiec, był on również właścicielem zamku Rytra, Łącka oraz zamku Lemiasz.
W okresie panowania króla Kazimierza III Wielkiego zamek ten został obwarowany murami.
Od XV wieku starostwo (m.in. własność Zawiszy Czarnego). Zamek spalony w 1433 r. przez husytów, następnie odbudowany. W 1651 ośrodek powstania chłopskiego Kostki Napierskiego, w latach 1768–1782 punkt oporu konfederatów barskich. Powolna degradacja zamku od pożaru w 1792 r.
W okresie międzywojennym w miejscowości stacjonowała placówka Straży Granicznej I linii „Czorsztyn”.
W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. W tym okresie został rozpoczęty i ostatecznie zrealizowany plan budowy zbiornika retencyjnego znanego obecnie jako Jezioro Czorsztyńskie (Zbiornik Czorsztyński). Powstanie owego zbiornika zamknęło historię starego Czorsztyna mieszczącego się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego oraz rozpoczęło historię nowego Czorsztyna powstałego z rozbudowy Czorsztyna Nadzamcze.Kościół w Czorsztynie.
W latach 80. XX w. dzięki inicjatywie proboszcza z Maniów, ks. prałata Antoniego Siudy i zaangażowaniu ludności zbudowano kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej poświęcony w 1992 przez arcybiskupa krakowskiego, ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Świątynia znajduje się przy ul. Jana Pawła II. Wyposażenie pochodzi z kościoła w Starych Maniowach (pod zalewem).
Zabytki
- ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku w granicach rezerwatu krajobrazowego
- kaplica z przełomu XVIII i XIX wieku
Folklor
Okolica podhalańska posiada wyraźnie wyodrębnioną autentyczną i żywą kulturę lokalną, na którą składa się folklor góralski; m.in. gwara podhalańska, będąca dobrze rozpoznawalna w Polsce. Charakterystyka folkloru widoczna jest dodatkowo w kuchni, rękodziele ludowym, a także muzyce, tańcu i oryginalnym stroju podhalańskim.Pod koniec lat 90. XX wieku na półwyspie Stylchyn urządzono kompleks skansenowo-turystyczny Osada Czorsztyn.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czorsztyn
Zaloguj się, aby skomentować tę podróż
Komentarze
-
...tyle rzeczy na temat Czorsztyna, to ja się nie dowiedziałem nawet tam będąc! ... :-) ...
-
Postaram się coś dodawać w swoim czasie. ;)
-
Czekamy na nowe wspominki. Witaj.
-
Hihi Dziękuję Irenko. :)
-
Również witam na portalu i pozdrawiam-)
-
Iwonko oj mam i to jeszcze trochę kilka, podróży więc na pewno jeszcze coś po zamieszczam. ;)
-
wielkim plusem "odkopywania" starych zdjęć jest właśnie to, że powracają dawne, miłe wspomnienia. Mam nadzieję, że jeszcze znajdziesz jakieś stare podróże.
witam na Kolumberze i pozdrawiam
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23908740,pieniny-slynna-sosna-na-sokolicy-juz-bez-odcietej-galezi-zdjecia.html
- niestety uszkodzoną ... :-( ...